کوچینگ تحصیلی
کوچینگ تحصیلی

تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید کاری را انجام دهید ولی بدون هیچ سر رشته‌ای و بدون راهنمایی این کار را انجام دهید؟ شانس موفقیت در این حالت 50 درصد خواهد بود. اگر مثل من آدم کمی بد بینی هم باشید، حتما آن 50 درصد ریسک موفق نشدن را هم می‌بینید.

این قضیه در تحصیل و به خصوص در زمان کنکور خیلی بیشتر به چشم می‌آید. یک دانش آموز دبیرستانی فقط چند ماه فرصت دارد تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. اما چطور ظرفیت‌های خود را کشف کند؟ همه که خودشناسی نمی‌دانند. چطور برنامه ریزی اصولی داشته باشد؟ ساده است به کمک کوچ تحصیلی.

اما شاید از خود بپرسید کوچ تحصیلی کیست و کوچینگ تحصیلی اصلا به چه معناست و چطور می‌تواند به ما کمک کند. نگران نباشید در این مطلب قدم به قدم با هم به جواب این سوالات خواهیم رسید.

کوچ تحصیلی کیست؟

شاید واژه کوچ را این روزها در اینستاگرام زیاد شنیده باشید، کوچینگ خدماتی که به رشد و کسب و کارها و ارتقای فردی کمک می‌کند. اما شاید برایتان جالب باشد که در زمینه تحصیل هم خدمات کوچینگ وجود دارد.

کوچ تحصیلی در واقع یک مربی و راهنما است که در تمام مراحل درس خواندن کنار شما است. حتی روزهایی که بی‌حوصله‌اید. مشکلات دارید یا هر چیز دیگری، او باز هم کنار شما است.

مربی تحصیلی، پیش از این که برنامه تحصیلی مفصلی برای شما بچیند، به فکر ابعاد دیگری از زندگی شما است. برخی اوقات کویچ تحصیلی را با مشاوره تحصیلی اشتباه می‌گیرند. در ادامه بیشتر در مورد این دو و تفاوت‌هایشان صحبت خواهیم کرد.

⭐ کوچینگ همان مشاوره نیست

کسانی که برای کنکور یا تحصیلات منظم سراغ مشاور و استفاده از مشاوره رفته باشند، می‌دانند که مشاور یک برنامه منظم را برای آن‌ها می‌چیند و باید طبق آن برنامه پیش بروند.

مثلا ساعت 11 تا 12 ریاضی بخش مشتق خوانده شود. یا ساعت 5 صبح از خواب بیدار شده و بعد از ورزش و صبحانه تا ظهر زیست و شیمی و ریاضی بخوانید! اغلب هم یک برنامه آرمانی از مشاور می‌خواهیم و بله متاسفانه در عمل یک هفته هم نمی‌توانیم آن را انجام دهیم.

مشکل این نوع برنامه‌ها این است که مشاور چیزی در مورد شرایط زندگی ما نمی‌داند. او با توجه به اطلاعاتی که به او می‌دهیم، یک برنامه برای درس خواندن به ما می‌دهد. دیگر خبری از پیگیری و یا منعطف کردن برنامه با شرایط ما نیست.

اینجاست که نیاز به کوچینگ تحصیلی احساس می‌شود. همان طور که توضیح دادیمريال کوچ تحصیلی یک مربی است که در کنار ما بوده و نه تنها ساعات درسی ما را پیگیری کرده و آن‌ها را دنبال می‌کند، بلکه یک مربی و همراه برای لحظه لحظه زندگی ما خواهد بود.

اختلال خواب دارید؟ مشکل خانوادگی دارید؟ در یک درس ضعف پایه دارید؟ وسواس فکری و نشخوار فکری دارید؟ دلسرد شده‌اید؟ خود را بی‌استعداد می‌بینید؟ مهم نیست. شاید نتوانید با مشاور تحصیلی در مورد این احساسات و ابعاد زندگی که واقعی هستند نه آرمانی، صحبت کنید. اما یک کوچ تحصیلی یا مربی تحصیلی دقیقا به همه این موارد رسیدگی می‌کند.

او تنها نگران درس های شما نیست. بلکه سعی می‌کند اول به کمک خودتان بهترین شرایط روحی و جسمی را ایجاد کند بعد به درس خواندن شما بپردازد.

مربی تحصیلی شما درست مانند یک مربی ورزشی قدم به قدم همراه شما است. شاید چند بار حرکات اشتباه داشته باشید. اما اصلاح شده و قوی خواهید شد. مهارت‌ها و ظرفیت‌هایتان هم افزایش پیدا می‌کند.

⭐ کوچینگ تحصیلی چه کمکی‌هایی به ما می‌کند؟

اکنون شاید از خود بپرسید که کوچینگ تحصیلی چه کمکی به ما می‌کند؟ بسیار ساده است او همیشه در کنار شما است تا مثل کاراگاه گجت برای هر مشکلی یک ابزار در اختیار شما قرار دهد.

ابزارها و روش‌های حرفه‌ای که همه در کنار هم نه تنها از شما یک دانش آموز کارآمد می‌سازد، بلکه به شما کمک می‌کند به خوبی تمامی جنبه‌های زندگی را مدیریت کرده و بهترین عملکرد را از خود نشان دهید. اما به کمک کوچینگ می‌توانید کارهای زیر را به خوبی انجام دهید.

_ یک برنامه واقع‌ گرایانه داشته باشید

قرار نیست هر روز و هر هفته برنامه ریزی کرده و حتی آن را عملی هم نکنید. برنامه‌ای خواهید داشت که تمام جنبه‌های زندگی شما را در نظر گرفته و انعطاف پذیر باشد.

_ روش‌های مطالعه درست را می‌آموزید

به تعداد انسان‌هایی که روی کره زمین زندگی می‌کنند، روش مطالعه وجود دارد. اما کدام یکی از آن‌ها برای شما مناسب است؟ کوچ تحصیلی به شما کمک می‌کند تا روش مطالعه درستی را پیدا کنید که بیشترین هماهنگی را با شرایط ذهنی شما داشته باشد.

_ روش یادداشت برداری درست خود را پیدا می‌کنید

بدون شک برای مطالعه‌هایی مانند مطالعه برای کنکور، خلاصه نویسی و یادداشت برداری و درست نقش زیادی در مرورهای بهتر آینده دارد. نتیجه کنکور به مرور درست مطالب و تمرین و تکرار بستگی دارد. در روند کوچینگ تحصیلی است که یاد میگیرید چطور مطالب را خلاصه کنید و بهترین روش‌های یادداشت برداری را پیدا می‌کنید.

این یعنی یک مطالعه هدفمند و یک یادداشت برداری هدفمندتر از آن. همین یک عملکرد سطح شما را از چیزی که هست بالاتر خواهد برد.

یک کوچ تحصیلی پیش از این که مشاور شما باشد، همراه شما است. اگر می‌خواهید برای دبیرستان مورد علاقه خود اقدام کنید، کوچ تحصیلی شما درست مانند یک دوست دبیرستانی کنار شما خواهد بود. تمام چالش‌هایی که باید بگذرانید را با شما می‌گذارند.

قرار است برای پزشکی یا مهندسی خود را آماده کنید؟ کوچ تحصیلی شما درست مانند یک همراه کنکوری در کنار شما قدم به قدم آمده و نه تنها همانند یک همراه بهترین راه‌ها را به شما معرفی می‌کند، بلکه یک همراه مطمئن و امین برای شما خواهد بود.

قرار نیست در کوچینگ تحصیلی مشاور تنها اعداد و ارقام شما را ببیند و اگر ترازهای هفتگی پایین آمدند برنامه را سخت‌تر کند. او به دنبال ریشه مشکلات برای بهتر کردن شرایط است.

⭐ هدف از کوچینگ تحصیلی چیست؟

یک کوچ (مربی) فضا را فراهم می کند و از طریق مکالمه ساختاریافته، برای مراجعه کننده خود فرصتی ایجاد میکند تا توانایی خود را برای ایجاد تغییرات و یافتن راه حل در درون خود بیابد که در نهایت برایش ایجاد موفقیت تحصیلی خواهد کرد. ما در آکادمی کوچینگ تحصیلی آموتک همه شرایط را برای تحول تحصیلی شما فراهم کرده ایم.


⭐ چگونه کوچ تحصیلی شوم؟

در سال های اخیر بسیاری از مشاوران کنکور تمایل پیدا کرده اند که با ارتقای دانش خود، تبدیل به یک کوچ تحصیلی شوند و پیشرفت شغلی و درآمدی پیدا کنند. مجموعه آموتک در راستای توسعه دانش کوچینگ تحصیلی (Educational coaching) در ایران، از دانش روز جهانی برای تبدیل کردن مشاوران معمولی به یک کوچ آموزشی حرفه ای بهره میبرد.

شما با شرکت کردن در “دوره کوچینگ تحصیلی و آموزشی ویژه دبیران، معلمان و مشاوران” مدرک مورد تایید وزارت علوم دریافت می کنید. این مدرک قابل ترجمه بین اللملی است و با مهر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه میگردد.

نکته قابل ذکر برای همکارانی که قصد مهاجرت دارند آنست که مدرک کوچینگ تحصیلی و به همراه گواهی تدریس است که شرایط لازم برای اشتغال در ایالت های مختلف کشور های همچون کانادا، آلمان و امریکا را فراهم میکند. شما به راهنمایی و توسعه معلمان کمک می کنید، بنابراین گام اساسی دیگر برای تبدیل شدن به یک مربی آموزشی (Educational coach)، دارا بودن چندین سال تجربه تدریس یا مشاوره است.

⭐ کوچینگ آموزشی در تدریس چیست؟

به زبان ساده معلم در تدریس با دانش آموزان به صورت جداگانه ارتباط برقرار میکند تا به آنها کمک کند با شیوه های آموزشی جدید بیاموزند و تکنیک های مختص به خود را بکار گیرند و در مورد عملکردشان بازخورد ارائه دهند.

الگوی مربیگری در آموزش

کوچینگ شامل یک چرخه مداوم از هدف گذاری، یادگیری، مشاهده، جمع آوری داده ها و تأمل است. با این حال، نقطه شروع در این چرخه برای هر فرد یکسان نیست. برخی از روابط مربیگری ممکن است در مرحله یادگیری وارد چرخه شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از طریق جمع آوری داده ها یا بازتاب وارد شوند.

سخن آخر

کمک گرفتن و راهنمایی خواستن در حین تحصیل نقش زیادی در زندگی ما انسان‌ها دارد. بدون کمک یک راهنما شاید راه‌‌های اشتباهی را طی کنیم. در دوران تحصیل و به خصوص آماده شدن برای کنکور، اشتباه کردن فقط زمان ما را از بین می‌برد. پس اینجاست که اهمیت کوچ تحصیلی مشخص می‌شود.

ما در این مطلب به طور کامل در مورد این موضوع صحبت کرده و از اهمیت آن با شما صحبت کردیم. همچنین در مورد این که کوچینگ تحصیلی چه کمکی به شما می‌کنند هم صحبت کردیم. اگر به خدمات کوچینگ تحصیلی نیاز داشتید، حتما روی کمک ما حساب کنید.