آموزش تندخوانی

به جادو اعتقاد دارید؟ عجیب است نه؟ برای درس خواندن یک جادوی شگفت انگیز وجود دارد. جادویی به نام تند خوانی. کلمات سریع و بدون حواس پرتی جلوی چشمان شما می‌رقصند و لا به لای ذهنتان جای می‌گیرند. شگفت انگیز نیست؟ مهم نیست یک دانش آموز دبیرستانی هستید یا یک پشت کنکوری یا حتی یک دانشجوی رشته حقوق با حجم زیادی از مطالب، آموزش تندخوانی برای همه شما لازم است. حتی شمایی که عاشق مطالعه کتاب‌های غیر درسی هستید، بله شما. تندخوانی برای شما هم مفید است. دوست دارید این تکنیک شگفت انگیز را یاد بگیرید؟ پس با ما همراه باشید.

آموزش تندخوانی

اغلب ما بدون این که اطلاعی از این موضوع داشته باشیم، دچار مشکل کندخوانی هستیم. کندخوانی درست نقطه مقابل تندخوانی است. حالا اگر فردی هستید که مطلبی را با دقت و حوصله می‌خوانید یا وقت اضافی زیادی داشته و از کتاب رمانی که می‌خوانید نهایت لذت را می‌برید، به این معنی نیست که کندخوان هستید.

بلکه کندخوان به کسی می‌گویند که بارها و بارها متنی را می‌خواند و دچار وسواس مطالعاتی است به طوری که بعد از گذشت یک ساعت متوجه میشود چیز زیادی نخوانده! اما درمان کندخوانی خیلی ساده است.

حتما تا حدودی باتوجه به کندخوانی، متوجه معنای تندخوانی شده‌اید. تندخوانی یعنی خواندن مطالب و پردازش آن‌ها توسط چشم با سرعت زیاد. جالب است بدانید که معیار سرعت خواندن شما بسته به دفعات قبلی خودتان است نه دیگران! می‌گویید چطور؟ توضیح می‌دهم.

فرض کنید شما برای خواندن یک صفحه از کتابی باید 10 دقیقه زمان بگذارید. اما به کمک آموزش تندخوانی این زمان به 5 دقیقه رسیده است. پس این یعنی تندخوانی یاد گرفته‌اید. هیچ زمانی برای کندخوان یا تندخوان بودن دیگران تعیین نشده و قرار نیست هرکس که یک صفحه را در 10 دقیقه خواند کندخوان و در 5 دقیقه خواند تندخوان باشد.

به کمک آموزش تندخوانی می‌توانید به سادگی سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. در ادامه بیشتر در مورد تکنیک‌ها و تمرین‌های تندخوانی صحبت خواهیم کرد.

تندخوانی چیست؟

افزایش سرعت یادگیری (نه مطالعه) بدون افت کیفیت و حتی همراه با افزایش کیفیت

چرا تندخوانی یاد بگیرم؟

دلایل زیادی برای یادگرفتن تندخوانی وجود دارد. اما دلیل عمده‌ آن صرفه جویی در وقت و تقویت حافظه است. با تندخوانی هم ذهن مجبور است دقیق و سریع اطلاعات را پردازش کند و هم در زمان کوتاهی حجم زیادی از مطالب را مطالعه کرده‌اید.

با یادگیری و تمرین این مهارت، شما می توانید سرعت مطالعه خود را حداقل 3 تا 5 برابر کنید. رکورد جهانی تندخوانی در دنیا بین 2000 تا 3000 کلمه در دقیقه است. کسی را تصور کنید که روزانه 12 ساعت مطالعه میکند تا در کنکور رتبه تک رقمی کسب کند، اگر به شما بگویم شما با 6 ساعت میتوانید تمام کارهایی که او انجام میدهد را انجام دهید، باور میکنید؟

با یادگیری تندخوانی شما زمان زیادتری برای تفریح دارید. اگر دانش آموز کنکوری یا دانشجوی پزشکی، حقوق و… هستید میتوانید در زمانی حداقل نصف بقیه به همان نتایج دست پیدا کنید.

چطور تندخوانی یاد بگیرم؟

اما در آموزش تندخوانی 4 مرحله ساده بیان می‌شود که به آن‌ها می‌پردازیم.

1: یک پکیج آموزشی یا برنامه آموزشی انتخاب کنید

شما می‌توانید آموزش تندخوانی را از هر منبعی دنبال کنید اما اگر از یک منبع قابل اعتماد این آموزش را یاد بگیرید، زمان کمتری برای یادگیری این مهارت صرف می‌کنید.

برای انتخاب پکیج و آموزش مناسب باید دلیلی که تندخوانی یادمی‌گیرید را مد نظر قرار دهید. تندخوانی برای درس‌ های کنکور یا دانشگاه، برای کار یا هر هدف دیگری، روش‌های خاص خود را دارد. سعی کنید هدفی را دنبال کنید که برای شما مناسب باشد.

ما در تیم آموزشی آموتک برای اولین بار دوره غیرحضوری تندخوانی ویژه دانش آموزان و دانشجویان طراحی کردیم. تضمین میدهیم که شما با اجرای تمرین ها و تکنیک های این پکیج، مطلبی که دیگران میخوانند را با سرعتی حداقل 3 تا 5 برابر دیگران میخوانید. این یعنی علاوه بر درس خواندن زمان بیشتری برای تفریح و ورزش دارید.

برای مطالعه اطلاعات بیشتر راجع به دوره تندخوانی ویژه دانش آموزان و دانشجویان کلیک کنید.

 بخواهیم خلاصه بگوییم: قدم اول یادگرفتن تندخوانی پیدا کردن هدف و منابع درست است.

2: چند متن تمرینی انتخاب کنید

هدف شما از آموزش تندخوانی چیست؟ می‌خواهید مطالب درس ادبیات را سریع‌ مطالعه کنید، پس از همان مطالب ادبی برای آموزش تندخوانی کمک بگیرید.

اگر متن درستی را برای هدف خود انتخاب کنید، سریع‌تر در تندخوانی به یک فرد حرفه‌ای تبدیل خواهید شد.

3: برخی از عادات مضر خود را تغییر دهید (مقابله با کندخوانی)

اگر به دنبال این هستید که تندخوانی را بیاموزید، بهتر است برخی از عادات مضر برای این آموزش را کنار بگذارید. برای دستیابی به حداکثر سرعت در خواندن، کارشناسان برای مقابله با کندخوانی و افزایش سرعت مطالعه توصیه می‌کنند عادات زیر را فراموش کنید:

_ خواندن کلمه به کلمه مطالب. چشم و ذهن خود را بر روی مجموعه‌ای از کلمات متمرکز کنید.

_ مطالب را یکدور با صدای درونی نخوانید. صدای درونی را خاموش کنید تا شما را وادار به خواندن تک تک کلمات نکند. به زبان ساده شما نباید بلندخوانی، لب خوانی یا حتی ذهن خوانی داشته باشید. برای حل این مشکل از نشانگر استفاده کنید.

_ خواندن خطی مطالب را فراموش کنید. چشم خود را طوری آموزش دهید که مجموعه‌ای از واژه‌ها را دنبال کند.

4: تمرین، تمرین و بازهم تمرین

آموزش مهارت تندخوانی، درست مثل هر مهارت دیگری، به تمرین نیاز دارد. هماهنگی مغز و چشم شما تنها با تمرین این مهارت است که به وجود می‌آید.

در واقع، اگر می‌خواهید تندخوانی را به ابزاری تبدیل کنید که مرتب از آن استفاده کنید، پس باید زمانی را به تمرین آن اختصاص دهید. تکنیک‌های زیادی برای آموزش تندخوانی وجود دارد.

بسته به تکنیکی که انتخاب کرده‌اید، باید زمان‌های متفاوتی را نیز برای یادگرفتن آن‌ها صرف کنید.

معایب تندخوانی

بیشتر ما در مورد مزایای تندخوانی صحبت می‌کنیم. اما کمتر جایی در مورد معایب آن صحبت می‌کند. اگرچه مزایای آن بیشتر از معایب‌اش است. اما بد نیست با یکی دو عیب عمده‌ای که دارد آشنا شوید.

_ دقت و درک را قربانی تندخوانی می‌کنید

تندخوانی تکنیک فوق‌العاده‌ای برای خواندن مطالبی است که در آن نیازی به یادآوری جزئیات ریز یا پاسخ به سوالات نیست. درک مطلب فدای سرعت می‌شود.

اگر متنی را باید بخوانید و بعد به سوالاتی پاسخ دهید، بهتر است آن را کمی کند و با دقت بخوانید. در غیر این صورت مجبور خواهید بود دوباره و دوباره بخش‌هایی از متن را بخوانید.

به عبارت دیگر، تندخوانی مناسب متن‌هایی است که درآینده به یادآوری جزئیات نیاز کمتری پیدا می‌‌کنند.

_ تندخوانی بیشتر یک عمل است تا لذت بردن

برخی از کتاب‌ها را تنها برای لذت مطالعه می‌کنیم. بیشتر ما در مورد هری پاتر و دنیای رولینگ شنیده‌ایم. این کتاب‌ها برای تندخوانی اصلا مناسب نیستند زیرا لذت تصور کردن وقایع را از شما می‌گیرند.

اگر جزو افرادی هستید که مطالعه برای شما جنبه سرگرمی داشته و برای افزایش مهارت نوشتن و تجربه مطالعه می‌کنید، تندخوانی مهارتی نیست که به کارتان بیاید.

_ تندخوانی خسته کننده است

اگرچه توضیح دادیم که تندخوانی به تقویت حافظه کمک می‌کند، اما برای تندخوانی باید روی کاری که انجام می‌دهید بشدت تمرکز کنید. تمام کسانی که مهارت تندخوانی را یادگرفته‌اند می‌دانند، تندخوانی کاری نیست که بتوان ساعت‌ها آن را انجام داد.

⭐تصور غلط راجع به تندخوانی

شما بدون تمرین و اجرا کردن تکنیک های تندخوانی، هیچ پیشرفتی نمی کنید. برخی افراد فکر میکنند تندخوانی یک آموزش ساده است که باید یاد بگیرند و از فردای آموزش تندخوان میشوند! خیر شما باید تمام تمرین های تندخوانی را به تعداد و مدت زمانی که استاد از شما می خواهد انجام دهید.

نکته بسیار جالب اینست که در ابتدای فراگیری تندخوانی، سرعت درس خواندن شما کاهش پیدا می کند و این کاملا طبیعی است و اصلا جای نگرانی نیست. درست مثل یاد گرفتن رانندگی در ابتدای کار سعی کنید هرچند کند ولی درست و اصولی برانید و اصلا به فکر گاز دادن و سرعت گرفتن نباشید ولی در ادامه و در اثر استمرار در استفاده از این تکنیک ها شما مثل فانتوم سرعت میگیرید.

⭐ روش های تندخوانی برای کنکور

تمامی روش ها و تکنیک های تندخوانی برای کنکور در پکیج تندخوانی دکتر معین الدین گنجانده شده است. تکنیک های گفته شده سرعت مطالعه شما را 3 تا 5 برابر میکند.

⭐ بهترین پکیج تندخوانی

دوره آموزش تندخوانی به روش دکتر معین الدین ویژه دانش آموزان و دانشجویان طراحی شده، درحالیکه بسیاری از دوره های آموزشی تندخوانی برای مطالعه مطالب ساده و کتاب های داستانی و رمان بسیار موثر هستند اما برای مطالعه دروس کنکوری و امتحانات دانشگاهی و دانش آموزی کاربردی نیستند.

در این دوره به جای پرداختن به روش ها و تکنیک های کم اثر، صرفا به معرفی تکنیک های قوی و کاربردی پرداخته ایم.

⭐ مدرسان تندخوانی

تونی بوزان

تونی بوزان (Tony Buzan) مایندمپ یا نقشه ذهنی را به تندخوانی اضافه کرد. امروزه در اغلب آموزش های دنیا مایندمپ به عنوان مکمل اصلی تندخوانی تدریس میشود. وی در دوران 76 ساله زندگی خود مشاور آموزشی بسیاری از اشخاص برجسته و مشهور بود تا به آنها یاد دهد که چگونه استفاده از قدرت ذهنیشان را افزایش دهند.

تونی بوزان از موسسان مسابقات جهانی هوش بود. امروزه مایندمپ یکی از مدرن ترین و ساده ترین تکنیک های تقویت حافظه درجهان است. در تصویر زیر تونی در حال آموزش دادن مایندمپ (MindMap) دیده می شود.

مهندس نصرت

اولین استاد تندخوانی در ایران بود. آموزش های کاربردی او توانست هزاران نفر را در سراسر ایران شیفته سرعتی خواندن کند. پکیج تندخوانی نصرت سالهاست آپدیت نشده است چراکه مهندس نصرت از ایران مهاجرت کردند.

محمد سیدا

در قسمت تقویت حافظه نکات بسیار خوبی را به تندخوانی اضافه کرد. وی از قدیمی ترین مدرسان تندخوانی در ایران است. محمد سیدا در بسیاری از مراکز و موسسات آموزشی ایران تدریس داشته و معلم بسیاری از مدرسین حال حاضر تندخوانی بوده است.

دوره تکنیک برتر محمد سیدا بر روی سایت شخصی وی قابل ثبت نام است.

دکتر معین الدین

تندخوانی را صرفا به دانش آموزان و دانشجویان آموزش میدهد. به اعتقاد او بسیاری از تکنیک های تندخوانی برای کتاب های داستان و مطالب ساده کاربرد دارد! وی توانسته آموزش تندخوانی را برای کسانی که میخواهند در آزمون هایی مثل کنکور، کارشناسی ارشد و دکترا شرکت کنند اختصاصی نمایند.

وجه تمایز محمد معین الدین در آموزش تندخوانی آنست که او فقط تکنیک های کاربردی را میگوید بنابراین مدت زمان دوره آموزشی معین الدین بسیار کوتاهتر از سایر مدرسان است. با آموزش های او فرد در سریع ترین زمان به سریع ترین سرعت مطالعه میرسد.

سهیل امانی

دوره تایفون به عنوان یکی از دوره های پرفروش در سال های اخیر صنعت آموزش است.

فاطمه گیلانی نژاد

دوره تندخوانی فانتوم یکی از پرطرفدار ترین دوره هاست.

امیرحسین احمدی

سعیده قواسی دوره تندخوانی بیشتر از یک

عباس منش

دوره تندخوانی عباس منش، از سایت ایشان حذف شد و دیگر در دسترس مخاطبان نیست. ظاهرا استاد عباس منش تمرکز خود را بر روی آموزش های دیگری گذاشتند.

تندخوانی برای کنکور مهارت ارزشمندی است که می‌تواند عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. در واقع، با تشدید رقابت برای پذیرش در دانشگاه‌ها، توانایی تندخوانی کنکوری نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

از اینرو، به بررسی آموزش تندخوانی برای کنکور، معرفی تکنیک‌های مطالعه سریع و روش‌های بهبود سرعت مطالعه می‌پردازیم. همچنین، به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید از مطالب مفید رایگان و مشاوره‌های تخصصی موجود در آکادمی آموتِک، بهره‌مند شوید. بنابراین، اگر در حال آماده شدن برای کنکور و یا سایر آزمون‌ها هستید، مطالعه ادامه مطلب را هرگز از دست ندهید! چونکه آگاهی از این تکنیک‌ها و تسلط بر تندخوانی، به شما مزیت رقابتی داده و شانس موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

تکنیک های تندخوانی کنکوری

چندین تکنیک تندخوانی برای کنکور در طول سال‌ها توسعه یافته‌اند که هدف هر کدام از آن‌ها، بهبود سرعت مطالعه و درک مطلب است. در ادامه، پنج تکنیک رایج تندخوانی را تشریح می‌کنیم و مزایا و محدودیت‌های آن‌ها را مورد بحث قرار می‌دهیم:

  • تکنیک‌های رایج تندخوانی کنکوری: روش Skimming and Scanning

این روش معروف تندخوانی برای کنکور، شامل نگاه کردن سریع به متن و دریافت ایده کلی از محتوای مطلب می‌باشد. در تکنیک اسکن، بر روی سرفصل‌ها، زیرعنوان‌ها و جمله‌های اول و آخر پاراگراف‌ها تمرکز می‌شود. هدف اصلی، یافتن اطلاعات خاص در متن با حرکت سریع چشم بر روی کلمات کلیدی است. این تکنیک، به ویژه هنگام جستجو برای جزئیات خاص مفید بوده و نیازی به خواندن کل متن ندارد. با این حال، روش اسکن ممکن است درک عمیق‌تر مطالب را قربانی کند و برای تکالیف خواندنی پیچیده، مناسب نباشد.

  • روش Chunking

دومین تکنیک تندخوانی برای کنکور شامل گروه‌بندی کلمات یا عبارات با یکدیگر در تکه‌های معنی‌دار می‌باشد. با تقویت ذهن برای پردازش اطلاعات در واحدهای بزرگتر، خوانندگان می‌توانند حرکت چشم را کاهش داده و سرعت خواندن را افزایش دهند. بعنوان مثال، به جای خواندن کلمه به کلمه، دانش‌آموزان می‌توانند به گروه‌های سه یا چهار کلمه‌ای در یک زمان نگاه کنند. تندخوانی برای کنکور با تکنیک Chunking کمک می‌کند تا روی ایده‌های اصلی و ارتباطات بین مفاهیم، تمرکز کنیم. در عین حال، این تکنیک نیاز به تکرار و تمرین دارد و ممکن است برای خوانندگان با تجربه مناسب‌تر باشد.

  • تکنیک گام‌سازی و زمان‌بندی

در این تکنیک تندخوانی برای کنکور از تایمر برای سریع‌تر خواندن استفاده می‌شود. با تمرین این تکنیک چالش برانگیز، می‌توانید بدون قربانی کردن درک مطلب، سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. با این حال، برخی از افراد ممکن است این روش را استرس‌زا بدانند و یا برای حفظ کیفیت درک مطلب، با مشکل مواجه شوند.

  • تکنیک حذف زیر آوازی

چهارمین تکنیک تندخوانی برای کنکور، بر کاهش عادت زیر آوازی تمرکز دارد. زیر آوازی یا تلفظ بی‌صدای کلمات در ذهن، یک تمایل طبیعی است که سرعت خواندن را کاهش می‌دهد. با اجتناب آگاهانه از این عادت، می‌توان مهارت تندخوانی کنکوری را به میزان قابل توجهی تقویت نمود. این تکنیک، به ویژه زمانی که با سایر تکنیک‌های تندخوانی ترکیب شود، بسیار مؤثر خواهد بود. با این حال، حذف کامل زیر آوازی ممکن است بر درک مطلب برای برخی از خوانندگان تأثیر منفی بگذارد.

آموزش تندخوانی کنکوری
  • تکنیک استفاده از اشاره گر

پنجمین تکنیک تندخوانی برای کنکور شامل استفاده از انگشت یا اشاره‌گر برای هدایت چشم‌ها در حین مطالعه است. دانش‌آموزان با ردیابی خطوط و هدایت مستقیم چشم‌ها در سراسر متن، می‌توانند حرکات غیر‌ضروری چشم را به حداقل برسانند و سرعت خواندن را افزایش دهند. در حقیقت، حضور فیزیکی اشاره‌گر، به حفظ تمرکز کمک کرده و از حواس‌پرتی جلوگیری می‌کند. با این حال، استفاده از اشاره‌گر ممکن است برای همه مناسب نباشد. زیرا برخی از خوانندگان ممکن است هماهنگ کردن حرکات انگشتان و چشم خود را منحرف‌کننده یا دشوار بدانند.

آکادمی کوچینگ تحصیلی آموتِک مفتخر است که آموزش تندخوانی برای کنکور و یک جلسه مشاوره رایگان را به افرادی که بدنبال افزایش بهره‌وری خود در کنکور هستند، ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره کنکور بصورت رایگان، کلیک نمایید. برنامه آموزشی جامع ما به داوطلبان کنکور اجازه می‌دهد تا تکنیک‌های کاربردی مطالعه سریع را متناسب با شرایط خود توسعه دهند. در واقع، از طریق انواع تمرین‌های تعاملی و استراتژی‌های تخصصی، دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که چگونه بر چالش‌های مهارت تندخوانی و عدم درک مطلب غلبه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط مشاوره و تندخوانی رایگان می‌توانید اینجا را کلیک نمایید.

وقتی صحبت از بهترین روش تندخوانی برای کنکور می‌شود، می‌توان گفت که مناسب‌ترین روش، بسته به سلیقه افراد مختلف و سبک یادگیری آن‌ها، متفاوت است. با این حال، یکی از روش های رایج توصیه شده، تکنیک اسکیمینگ است که در بالا توضیح داده شد. (تکنیک شماره 1) این روش با ارائه یک درک کلی از متن، مدت ماندگاری آموخته‌ها را افزایش داده که از این لحاظ، یک روش ایده‌آل برای امتحان کنکور محسوب می‌شود.

در این قسمت، بطور خلاصه و جامع پاسخ این دو سوال را بررسی می‌کنیم : چطور تندخوانی یاد بگیرم؟ یا چگونه تندخوان بشم؟

جهت یادگیری مؤثر تندخوانی برای کنکور، پیروی از یکسری مراحل خاص، مهم است. ابتدا با درک اصول و تکنیک‌های مفید، مانند: استفاده از اشاره‌گر، شروع کنید. سپس با کاهش حواس‌پرستی، به تمرین در یک محیط مناسب بپردازید. همچنین، در جهت گسترش دایره لغات و بهبود مهارت‌های درک مطلب، کوشا باشید. در نهایت، با انجام تمرینات زمان‌بندی‌شده، پیشرفت خودتان را محک بزنید.

آسان ترین روش تندخوانی برای کنکور، شاید همان روش‌هایی باشند که از ابتدای تحصیل، آموزش دیده‌ایم. یعنی: پرهیز از زیر آوازی، استفاده از اشاره‌گر و تلفظ کلمات. با این حال، می‌توانید با امتحان کردن روش‌های مختلف، مواردی که راحت‌تر هستید را انتخاب و اجرا کنید.

رتبه برترهای کنکور دانسته‌اند که تندخوانی برای کنکور صرفاً در مورد سریع خواندن نیست، بلکه در مورد درک و حفظ کارآمد اطلاعات نیز می‌باشد. علاوه بر این، آن‌ها عادت مطالعه منظمی را در خود پرورش داده‌اند. بنابراین، فرمول تندخوانی به روش رتبه برتر ها، عبارتند از: ترکیبی از یادگیری تکنیک‌ها، تمرین و تمرکز بر روی هنر تندخوانی.

برنامه‌های ما در آکادمی آموتِک، شما را به تکنیک‌های ضروری برای تندخوانی به روش رتبه برتر ها تجهیز می‌کنند. همچنین مربیان متخصص و متعهد ما، استراتژی‌های ارزشمندی را ارائه می‌دهند تا مطمئن شوند که دانش‌آموزان برای مواجهه با هر آزمونی به خوبی آماده و با اعتماد‌به‌نفس هستند. پس، وقت آن است که بهانه‌جویی را کنار گذاشته و با مراجعه به وبسایت آکادمی آموتِک، اقدامی هوشمندانه برای موفقیت در کنکور انجام دهید!

نتیجه گیری

ما در آموزش تندخوانی در خصوص این تکنیک مطالعه صحبت کرده و به مزایا و معایب آن اشاره کردیم. بدون شک بسته به شرایط برخی اوقات باید از آن استفاده کنیم تا مطالعه بهتری داشته باشیم.

استفاده از آموزش رایگان تندخوانی می‌تواند تا حد زیادی به یادگرفتن این تکنیک کمک کند. اما پکیج‌هایی هم برای این آموزش این تکنیک مطالعاتی وجود دارد. بهترین پکیج تندخوانی را می‌توانید تهیه کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسید.

پرسش و پاسخ

آیا تندخوانی کنکوری واقعاً می‌تواند عملکرد من را در امتحان بهبود بخشد؟ بله، با فراگیری تکنیک‌های تندخوانی می‌توانید مطالب بیشتری را در زمان کمتری پوشش داده و قدرت حفظ و درک مطلب خود را تقویت کنید. ضمن اینکه هر کسی بدون در نظر گرفتن سرعت خواندن فعلی‌اش، می‌تواند مهارت تندخوانی برای کنکور را یاد بگیرد.