آموزش تندخوانی

به جادو اعتقاد دارید؟ عجیب است نه؟ برای درس خواندن یک جادوی شگفت انگیز وجود دارد. جادویی به نام تند خوانی. کلمات سریع و بدون حواس پرتی جلوی چشمان شما می‌رقصند و لا به لای ذهنتان جای می‌گیرند. شگفت انگیز نیست؟ مهم نیست یک دانش آموز دبیرستانی هستید یا یک پشت کنکوری یا حتی یک دانشجوی رشته حقوق با حجم زیادی از مطالب، آموزش تندخوانی برای همه شما لازم است. حتی شمایی که عاشق مطالعه کتاب‌های غیر درسی هستید، بله شما. تندخوانی برای شما هم مفید است. دوست دارید این تکنیک شگفت انگیز را یاد بگیرید؟ پس با ما همراه باشید.

آموزش تندخوانی

اغلب ما بدون این که اطلاعی از این موضوع داشته باشیم، دچار مشکل کندخوانی هستیم. کندخوانی درست نقطه مقابل تندخوانی است. حالا اگر فردی هستید که مطلبی را با دقت و حوصله می‌خوانید یا وقت اضافی زیادی داشته و از کتاب رمانی که می‌خوانید نهایت لذت را می‌برید، به این معنی نیست که کندخوان هستید.

بلکه کندخوان به کسی می‌گویند که بارها و بارها متنی را می‌خواند و دچار وسواس مطالعاتی است به طوری که بعد از گذشت یک ساعت متوجه میشود چیز زیادی نخوانده! اما درمان کندخوانی خیلی ساده است.

حتما تا حدودی باتوجه به کندخوانی، متوجه معنای تندخوانی شده‌اید. تندخوانی یعنی خواندن مطالب و پردازش آن‌ها توسط چشم با سرعت زیاد. جالب است بدانید که معیار سرعت خواندن شما بسته به دفعات قبلی خودتان است نه دیگران! می‌گویید چطور؟ توضیح می‌دهم.

فرض کنید شما برای خواندن یک صفحه از کتابی باید 10 دقیقه زمان بگذارید. اما به کمک آموزش تندخوانی این زمان به 5 دقیقه رسیده است. پس این یعنی تندخوانی یاد گرفته‌اید. هیچ زمانی برای کندخوان یا تندخوان بودن دیگران تعیین نشده و قرار نیست هرکس که یک صفحه را در 10 دقیقه خواند کندخوان و در 5 دقیقه خواند تندخوان باشد.

به کمک آموزش تندخوانی می‌توانید به سادگی سرعت مطالعه خود را افزایش دهید. در ادامه بیشتر در مورد تکنیک‌ها و تمرین‌های تندخوانی صحبت خواهیم کرد.

تندخوانی چیست؟

افزایش سرعت یادگیری (نه مطالعه) بدون افت کیفیت و حتی همراه با افزایش کیفیت

چرا تندخوانی یاد بگیرم؟

دلایل زیادی برای یادگرفتن تندخوانی وجود دارد. اما دلیل عمده‌ آن صرفه جویی در وقت و تقویت حافظه است. با تندخوانی هم ذهن مجبور است دقیق و سریع اطلاعات را پردازش کند و هم در زمان کوتاهی حجم زیادی از مطالب را مطالعه کرده‌اید.

با یادگیری و تمرین این مهارت، شما می توانید سرعت مطالعه خود را حداقل 3 تا 5 برابر کنید. رکورد جهانی تندخوانی در دنیا بین 2000 تا 3000 کلمه در دقیقه است. کسی را تصور کنید که روزانه 12 ساعت مطالعه میکند تا در کنکور رتبه تک رقمی کسب کند، اگر به شما بگویم شما با 6 ساعت میتوانید تمام کارهایی که او انجام میدهد را انجام دهید، باور میکنید؟

با یادگیری تندخوانی شما زمان زیادتری برای تفریح دارید. اگر دانش آموز کنکوری یا دانشجوی پزشکی، حقوق و… هستید میتوانید در زمانی حداقل نصف بقیه به همان نتایج دست پیدا کنید.

چطور تندخوانی یاد بگیرم؟

اما در آموزش تندخوانی 4 مرحله ساده بیان می‌شود که به آن‌ها می‌پردازیم.

1: یک پکیج آموزشی یا برنامه آموزشی انتخاب کنید

شما می‌توانید آموزش تندخوانی را از هر منبعی دنبال کنید اما اگر از یک منبع قابل اعتماد این آموزش را یاد بگیرید، زمان کمتری برای یادگیری این مهارت صرف می‌کنید.

برای انتخاب پکیج و آموزش مناسب باید دلیلی که تندخوانی یادمی‌گیرید را مد نظر قرار دهید. تندخوانی برای درس‌ های کنکور یا دانشگاه، برای کار یا هر هدف دیگری، روش‌های خاص خود را دارد. سعی کنید هدفی را دنبال کنید که برای شما مناسب باشد.

ما در تیم آموزشی آموتک برای اولین بار دوره غیرحضوری تندخوانی ویژه دانش آموزان و دانشجویان طراحی کردیم. تضمین میدهیم که شما با اجرای تمرین ها و تکنیک های این پکیج، مطلبی که دیگران میخوانند را با سرعتی حداقل 3 تا 5 برابر دیگران میخوانید. این یعنی علاوه بر درس خواندن زمان بیشتری برای تفریح و ورزش دارید.

برای مطالعه اطلاعات بیشتر راجع به دوره تندخوانی ویژه دانش آموزان و دانشجویان کلیک کنید.

 بخواهیم خلاصه بگوییم: قدم اول یادگرفتن تندخوانی پیدا کردن هدف و منابع درست است.

2: چند متن تمرینی انتخاب کنید

هدف شما از آموزش تندخوانی چیست؟ می‌خواهید مطالب درس ادبیات را سریع‌ مطالعه کنید، پس از همان مطالب ادبی برای آموزش تندخوانی کمک بگیرید.

اگر متن درستی را برای هدف خود انتخاب کنید، سریع‌تر در تندخوانی به یک فرد حرفه‌ای تبدیل خواهید شد.

3: برخی از عادات مضر خود را تغییر دهید (مقابله با کندخوانی)

اگر به دنبال این هستید که تندخوانی را بیاموزید، بهتر است برخی از عادات مضر برای این آموزش را کنار بگذارید. برای دستیابی به حداکثر سرعت در خواندن، کارشناسان برای مقابله با کندخوانی و افزایش سرعت مطالعه توصیه می‌کنند عادات زیر را فراموش کنید:

_ خواندن کلمه به کلمه مطالب. چشم و ذهن خود را بر روی مجموعه‌ای از کلمات متمرکز کنید.

_ مطالب را یکدور با صدای درونی نخوانید. صدای درونی را خاموش کنید تا شما را وادار به خواندن تک تک کلمات نکند. به زبان ساده شما نباید بلندخوانی، لب خوانی یا حتی ذهن خوانی داشته باشید. برای حل این مشکل از نشانگر استفاده کنید.

_ خواندن خطی مطالب را فراموش کنید. چشم خود را طوری آموزش دهید که مجموعه‌ای از واژه‌ها را دنبال کند.

4: تمرین، تمرین و بازهم تمرین

آموزش مهارت تندخوانی، درست مثل هر مهارت دیگری، به تمرین نیاز دارد. هماهنگی مغز و چشم شما تنها با تمرین این مهارت است که به وجود می‌آید.

در واقع، اگر می‌خواهید تندخوانی را به ابزاری تبدیل کنید که مرتب از آن استفاده کنید، پس باید زمانی را به تمرین آن اختصاص دهید. تکنیک‌های زیادی برای آموزش تندخوانی وجود دارد.

بسته به تکنیکی که انتخاب کرده‌اید، باید زمان‌های متفاوتی را نیز برای یادگرفتن آن‌ها صرف کنید.

معایب تندخوانی

بیشتر ما در مورد مزایای تندخوانی صحبت می‌کنیم. اما کمتر جایی در مورد معایب آن صحبت می‌کند. اگرچه مزایای آن بیشتر از معایب‌اش است. اما بد نیست با یکی دو عیب عمده‌ای که دارد آشنا شوید.

_ دقت و درک را قربانی تندخوانی می‌کنید

تندخوانی تکنیک فوق‌العاده‌ای برای خواندن مطالبی است که در آن نیازی به یادآوری جزئیات ریز یا پاسخ به سوالات نیست. درک مطلب فدای سرعت می‌شود.

اگر متنی را باید بخوانید و بعد به سوالاتی پاسخ دهید، بهتر است آن را کمی کند و با دقت بخوانید. در غیر این صورت مجبور خواهید بود دوباره و دوباره بخش‌هایی از متن را بخوانید.

به عبارت دیگر، تندخوانی مناسب متن‌هایی است که درآینده به یادآوری جزئیات نیاز کمتری پیدا می‌‌کنند.

_ تندخوانی بیشتر یک عمل است تا لذت بردن

برخی از کتاب‌ها را تنها برای لذت مطالعه می‌کنیم. بیشتر ما در مورد هری پاتر و دنیای رولینگ شنیده‌ایم. این کتاب‌ها برای تندخوانی اصلا مناسب نیستند زیرا لذت تصور کردن وقایع را از شما می‌گیرند.

اگر جزو افرادی هستید که مطالعه برای شما جنبه سرگرمی داشته و برای افزایش مهارت نوشتن و تجربه مطالعه می‌کنید، تندخوانی مهارتی نیست که به کارتان بیاید.

_ تندخوانی خسته کننده است

اگرچه توضیح دادیم که تندخوانی به تقویت حافظه کمک می‌کند، اما برای تندخوانی باید روی کاری که انجام می‌دهید بشدت تمرکز کنید. تمام کسانی که مهارت تندخوانی را یادگرفته‌اند می‌دانند، تندخوانی کاری نیست که بتوان ساعت‌ها آن را انجام داد.

⭐تصور غلط راجع به تندخوانی

شما بدون تمرین و اجرا کردن تکنیک های تندخوانی، هیچ پیشرفتی نمی کنید. برخی افراد فکر میکنند تندخوانی یک آموزش ساده است که باید یاد بگیرند و از فردای آموزش تندخوان میشوند! خیر شما باید تمام تمرین های تندخوانی را به تعداد و مدت زمانی که استاد از شما می خواهد انجام دهید.

نکته بسیار جالب اینست که در ابتدای فراگیری تندخوانی، سرعت درس خواندن شما کاهش پیدا می کند و این کاملا طبیعی است و اصلا جای نگرانی نیست. درست مثل یاد گرفتن رانندگی در ابتدای کار سعی کنید هرچند کند ولی درست و اصولی برانید و اصلا به فکر گاز دادن و سرعت گرفتن نباشید ولی در ادامه و در اثر استمرار در استفاده از این تکنیک ها شما مثل فانتوم سرعت میگیرید.

⭐ روش های تندخوانی برای کنکور

تمامی روش ها و تکنیک های تندخوانی برای کنکور در پکیج تندخوانی دکتر معین الدین گنجانده شده است. تکنیک های گفته شده سرعت مطالعه شما را 3 تا 5 برابر میکند.

⭐ بهترین پکیج تندخوانی

دوره آموزش تندخوانی به روش دکتر معین الدین ویژه دانش آموزان و دانشجویان طراحی شده، درحالیکه بسیاری از دوره های آموزشی تندخوانی برای مطالعه مطالب ساده و کتاب های داستانی و رمان بسیار موثر هستند اما برای مطالعه دروس کنکوری و امتحانات دانشگاهی و دانش آموزی کاربردی نیستند.

در این دوره به جای پرداختن به روش ها و تکنیک های کم اثر، صرفا به معرفی تکنیک های قوی و کاربردی پرداخته ایم.

⭐ مدرسان تندخوانی

تونی بوزان

تونی بوزان (Tony Buzan) مایندمپ یا نقشه ذهنی را به تندخوانی اضافه کرد. امروزه در اغلب آموزش های دنیا مایندمپ به عنوان مکمل اصلی تندخوانی تدریس میشود. وی در دوران 76 ساله زندگی خود مشاور آموزشی بسیاری از اشخاص برجسته و مشهور بود تا به آنها یاد دهد که چگونه استفاده از قدرت ذهنیشان را افزایش دهند.

تونی بوزان از موسسان مسابقات جهانی هوش بود. امروزه مایندمپ یکی از مدرن ترین و ساده ترین تکنیک های تقویت حافظه درجهان است. در تصویر زیر تونی در حال آموزش دادن مایندمپ (MindMap) دیده می شود.

مهندس نصرت

اولین استاد تندخوانی در ایران بود. آموزش های کاربردی او توانست هزاران نفر را در سراسر ایران شیفته سرعتی خواندن کند. پکیج تندخوانی نصرت سالهاست آپدیت نشده است چراکه مهندس نصرت از ایران مهاجرت کردند.

محمد سیدا

در قسمت تقویت حافظه نکات بسیار خوبی را به تندخوانی اضافه کرد. وی از قدیمی ترین مدرسان تندخوانی در ایران است. محمد سیدا در بسیاری از مراکز و موسسات آموزشی ایران تدریس داشته و معلم بسیاری از مدرسین حال حاضر تندخوانی بوده است.

دوره تکنیک برتر محمد سیدا بر روی سایت شخصی وی قابل ثبت نام است.

دکتر معین الدین

تندخوانی را صرفا به دانش آموزان و دانشجویان آموزش میدهد. به اعتقاد او بسیاری از تکنیک های تندخوانی برای کتاب های داستان و مطالب ساده کاربرد دارد! وی توانسته آموزش تندخوانی را برای کسانی که میخواهند در آزمون هایی مثل کنکور، کارشناسی ارشد و دکترا شرکت کنند اختصاصی نمایند.

وجه تمایز محمد معین الدین در آموزش تندخوانی آنست که او فقط تکنیک های کاربردی را میگوید بنابراین مدت زمان دوره آموزشی معین الدین بسیار کوتاهتر از سایر مدرسان است. با آموزش های او فرد در سریع ترین زمان به سریع ترین سرعت مطالعه میرسد.

سهیل امانی

دوره تایفون به عنوان یکی از دوره های پرفروش در سال های اخیر صنعت آموزش است.

فاطمه گیلانی نژاد

دوره تندخوانی فانتوم یکی از پرطرفدار ترین دوره هاست.

امیرحسین احمدی

سعیده قواسی دوره تندخوانی بیشتر از یک

عباس منش

دوره تندخوانی عباس منش، از سایت ایشان حذف شد و دیگر در دسترس مخاطبان نیست. ظاهرا استاد عباس منش تمرکز خود را بر روی آموزش های دیگری گذاشتند.

نتیجه گیری

ما در آموزش تندخوانی در خصوص این تکنیک مطالعه صحبت کرده و به مزایا و معایب آن اشاره کردیم. بدون شک بسته به شرایط برخی اوقات باید از آن استفاده کنیم تا مطالعه بهتری داشته باشیم.

استفاده از آموزش رایگان تندخوانی می‌تواند تا حد زیادی به یادگرفتن این تکنیک کمک کند. اما پکیج‌هایی هم برای این آموزش این تکنیک مطالعاتی وجود دارد. بهترین پکیج تندخوانی را می‌توانید تهیه کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسید.